Od 13 grudnia nowy roczny rozkład jazdy pociągów 2020/2021

przez | 10 grudnia 2020

Nowy rozkład jazdy pociągów wejdzie w życie o północy z 12 na 13 grudnia 2020 r. W większości krajów Europy rozkład ulega zmianie raz do roku, w nocy z soboty na niedzielę, w drugi weekend grudnia. Obowiązek wcześniejszego opublikowania nowych godzin kursowania pociągów spoczywa głównie na operatorach obiektów infrastruktury kolejowej, w tym na zarządcach dworców i peronów.

W czasie obowiązywania tego rozkładu narodowy zarządca infrastruktury (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.) przewidział cztery korekty związane głównie z dostosowaniem godzin kursowania pociągów do postępujących prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Wejdą one w życie w następujących terminach:

  • 14 marca 2021 r.
  • 13 czerwca 2021 r.
  • 29 sierpnia 2021 r.
  • 7 listopada 2021 r.

Szczegóły dotyczące nowego rozkładu muszą być ogłoszone podróżnym na stronie internetowej zarządcy infrastruktury co najmniej na 21 dni przed ich wejściem w życie. Na dworcach, peronach lub dojściach na perony powinny pojawić się w formie plakatów lub tablic z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy powinien być również dostępny na stronach internetowych przewoźników, choć w odniesieniu do nich przepisy nie wskazują, z jakim wyprzedzeniem czasowym musi być opublikowany.

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i wynikające z ograniczeń epidemicznych mniejsze zainteresowanie pasażerów usługami kolejowymi część pociągów przewidzianych w rocznym rozkładzie jazdy zostanie uruchomiona w terminach późniejszych. Przed rozpoczęciem podróży warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy obowiązujący w danym dniu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiczno-sanitarnymi w pojazdach transportu zbiorowego nadal obowiązuje zasłanianie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Co najmniej do 27 grudnia 2020 r. pozostaje również wstrzymany pasażerski ruch kolejowy z przekroczeniem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Liniowy rozkład jazdy ważny od 13.12.2020 r.
Zgorzelec – Bolesławiec – Legnica – Wrocław
Zgorzelec – Lubań – Gryfów Śl. – Jelenia Góra

Aktualny rozkład jazdy pociągów dostępny jest w zakładkach ZGORZELEC (UJAZD) oraz ZGORZELEC MIASTO.

Urząd Transportu Kolejowego