Największe dworce kolejowe w Polsce

przez | 28 stycznia 2020

Stacją, która obsłużyła najwięcej podróżnych w 2018 roku był Wrocław Główny. Z tego dworca skorzystało 21,2 mln osób. Niewiele mniej, 21,1 mln pasażerów, wsiadało i wysiadało na stacji Poznań Główny. Miastem w którym najbardziej intensywnie korzysta się z kolei jest Warszawa. Stacje w stolicy obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. Urząd Transportu Kolejowego przedstawia raport „Największe dworce kolejowe w Polsce” obejmujący dane z 2018 roku.

Wrocław Główny, Poznań Główny, Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Kraków Główny, Gdynia, Warszawa Zachodnia, Katowice i Warszawa Wileńska – to dziesięć stacji z największą wymianą pasażerską w Polsce. Na tych dworcach, każdego dnia od 22,5 do 58 tys. pasażerów wsiada i wysiada z pociągów.

Najwięcej pasażerów korzysta ze stacji znajdujących się w największych aglomeracjach. Stąd w pierwszej dziesiątce znajduje się aż 5 warszawskich dworców, które obsłużyły ponad 73 mln podróżnych. W jednym przypadku – dla województwa łódzkiego – stacją o największej wymianie pasażerskiej nie była stolica województwa. Najwięcej podróżnych korzystało z dworca w Skierniewicach, obsługującego zarówno ruch z aglomeracji łódzkiej, jak i warszawskiej.

Ostatnie lata przyniosły powrót pasażerów na kolej. Wpływ na to miały zarówno inicjatywy kolei aglomeracyjnych zwiększające swoją ofertę dla podróżnych, jak i poprawa jakości pociągów dalekobieżnych. Także inwestycje w infrastrukturę przynoszą pozytywne efekty komentuje wyniki raportu dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Mam nadzieję, że dane o wymianie pasażerskiej pozwolą na tworzenie coraz lepszej oferty przewozowej uwzględniającej potrzeby zarówno pasażerów podróżujących pomiędzy największymi ośrodkami, jak również tych z mniejszych miejscowości – dodaje Góra.

Za znaczną część wymiany pasażerskiej w danym województwie z reguły odpowiadają stacje z których korzysta powyżej tysiąca osób dziennie. Np. w województwie lubuskim cztery takie stacje obsłużyły ponad połowę całej wymiany w regionie.

W 2018 r. kolej w Polsce przewiozła 310,3 mln pasażerów, a wymiana pasażerska kształtowała się na poziomie ok. dwukrotnie wyższym – z tego względu, że każdy pasażer liczony jest podwójnie – raz, kiedy wsiada do pociągu, drugi raz, kiedy z niego wysiada.

Opracowanie Największe dworce kolejowe w Polsce.

Dane o wymianie pasażerskiej wraz z metodą opracowania danych znajduje się na stronie Wymiana pasażerska na stacjach w Polsce w 2018 r.

Urząd Transportu Kolejowego / Fot. PKP S.A.