Kontrole sanitarne w pociągach międzynarodowych

przez | 12 marca 2020

Kontrole temperatury pasażerów oraz konieczność wypełnienia przez podróżnych kart lokalizacyjnych – to procedury wprowadzane w pociągach międzynarodowych wjeżdżających do Polski. Są to działania, którym powinni poddać się wszyscy pasażerowie składów wjeżdżających do polski ponieważ procedury mają zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa SARS-Cov-2.

Od 10 marca od podróżnych w pociągach międzynarodowych wjeżdżających do Polski zbierane są karty lokalizacji w formie ankiety. Karty dostępne są w kasach biletowych i na pokładach pociągów, a także m.in. na stronie internetowej UTK. Karty powinni wypełnić wszyscy podróżni wjeżdżający do Polski. Pasażer wypełnioną kartę wrzuca do odpowiednio zabezpieczonego miejsca znajdującego się w pociągu lub oddaje obsłudze pociągu. W przypadku pociągów przyjeżdżających spoza Unii Europejskiej, karty lokalizacyjne zbierać będzie Straż Graniczna.

Dodatkowo w pociągach pasażerowie mają kontrolowaną temperaturę. We współpracy z przewoźnikami i zarządcą infrastruktury zajmują się tym funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w trakcie jazdy pociągów zza zachodniej i południowej granicy. W przypadku granicy wschodniej badania przeprowadzają służby sanitarne. Zbieranie kart lokalizacyjnych oraz pomiar temperatury prowadzone są tak by nie wpływać na punktualność pociągów.

W przypadku wykrycia podejrzenia zarażenia koronawiursem wdrożone zostaną odpowiednie procedury. Powiadamiane są służby sanitarne i one będą decydować np. o potrzebie przewiezienia danej osoby do szpitala.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Procedury aktualizowane zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Informacje na temat koronawirusa można znaleźć na stronach: gov.pl/koronawirus, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Urząd Transportu Kolejowego